Movies

2012 Oscar Nominations in Full

By on January 24, 2012 2:08pm |
2012 Oscar Nominations in Full

Best Motion Picture of the Year

Nominees:

  • The Artist (2011)
  • The Descendants (2011)
  • Extremely Loud and Incredibly Close (2011)
  • The Help (2011)
  • Hugo (2011/II)
  • Midnight in Paris (2011)
  • Moneyball (2011)
  • The Tree of Life (2011)
  • War Horse (2011)

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Nominees:

  • Demián Bichir for A Better Life (2011)
  • George Clooney for The Descendants (2011)
  • Jean Dujardin for The Artist (2011)
  • Gary Oldman for Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
  • Brad Pitt for Moneyball (2011)

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Nominees:

  • Glenn Close for Albert Nobbs (2011)
  • Viola Davis for The Help (2011)
  • Rooney Mara for The Girl with the Dragon Tattoo (2011)
  • Meryl Streep for The Iron Lady (2011)
  • Michelle Williams for My Week with Marilyn (2011)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Nominees:

  • Kenneth Branagh for My Week with Marilyn (2011)
  • Jonah Hill for Moneyball (2011)
  • Nick Nolte for Warrior (2011)
  • Christopher Plummer for Beginners (2010)
  • Max von Sydow for Extremely Loud and Incredibly Close (2011)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Nominees:

  • Bérénice Bejo for The Artist (2011)
  • Jessica Chastain for The Help (2011)
  • Melissa McCarthy for Bridesmaids (2011)
  • Janet McTeer for Albert Nobbs (2011)
  • Octavia Spencer for The Help (2011)

Best Achievement in Directing

Nominees:

  • Woody Allen for Midnight in Paris (2011)
  • Michel Hazanavicius for The Artist (2011)
  • Terrence Malick for The Tree of Life (2011)
  • Alexander Payne for The Descendants (2011)
  • Martin Scorsese for Hugo (2011/II)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

Nominees:

  • The Artist (2011): Michel Hazanavicius
  • Bridesmaids (2011): Kristen Wiig, Annie Mumolo
  • Margin Call (2011): J.C. Chandor
  • Midnight in Paris (2011): Woody Allen
  • A Separation (2011): Asghar Farhadi

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Nominees:

  • The Descendants (2011): Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
  • Hugo (2011/II): John Logan
  • The Ides of March (2011): George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
  • Moneyball (2011): Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin
  • Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Bridget O’Connor, Peter Straughan

Best Animated Feature Film of the Year

Nominees:

  • A Cat in Paris (2010)
  • Chico & Rita (2010)
  • Kung Fu Panda 2 (2011)
  • Puss in Boots (2011)
  • Rango (2011)

Best Foreign Language Film of the Year

Nominees:

  • Bullhead (2011): Michael R. Roskam(Belgium)
  • Footnote (2011): Joseph Cedar(Israel)
  • In Darkness (2011): Agnieszka Holland(Poland)
  • Monsieur Lazhar (2011): Philippe Falardeau(Canada)
  • A Separation (2011): Asghar Farhadi(Iran)

Best Achievement in Cinematography

Nominees:

  • The Artist (2011): Guillaume Schiffman
  • The Girl with the Dragon Tattoo (2011): Jeff Cronenweth
  • Hugo (2011/II): Robert Richardson
  • The Tree of Life (2011): Emmanuel Lubezki
  • War Horse (2011): Janusz Kaminski

Best Achievement in Editing

Nominees:

  • The Artist (2011): Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
  • The Descendants (2011): Kevin Tent
  • The Girl with the Dragon Tattoo (2011): Angus Wall, Kirk Baxter
  • Hugo (2011/II): Thelma Schoonmaker
  • Moneyball (2011): Christopher Tellefsen

Best Achievement in Art Direction

Nominees:

  • The Artist (2011): Laurence Bennett, Gregory S. Hooper
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011): Stuart Craig, Stephenie McMillan
  • Hugo (2011/II): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
  • Midnight in Paris (2011): Anne Seibel, Hélène Dubreuil
  • War Horse (2011): Rick Carter, Lee Sandales

Best Achievement in Costume Design

Nominees:

  • Anonymous (2011/I): Lisy Christl
  • The Artist (2011): Mark Bridges
  • Hugo (2011/II): Sandy Powell
  • Jane Eyre (2011): Michael O’Connor
  • W.E. (2011): Arianne Phillips

Best Achievement in Makeup

Nominees:

  • Albert Nobbs (2011)
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
  • The Iron Lady (2011)

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

Nominees:

  • The Adventures of Tintin (2011): John Williams
  • The Artist (2011): Ludovic Bource
  • Hugo (2011/II): Howard Shore
  • Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Alberto Iglesias
  • War Horse (2011): John Williams

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

Nominees:

  • The Muppets (2011): Bret McKenzie(“Man or Muppet”)
  • Rio (2011): Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett(“Real in Rio”)

Best Achievement in Sound Mixing

Nominees:

  • The Girl with the Dragon Tattoo (2011)
  • Hugo (2011/II)
  • Moneyball (2011)
  • Transformers: Dark of the Moon (2011)
  • War Horse (2011)

Best Achievement in Sound Editing

Nominees:

  • Drive (2011)
  • The Girl with the Dragon Tattoo (2011)
  • Hugo (2011/II)
  • Transformers: Dark of the Moon (2011)
  • War Horse (2011)

Best Achievement in Visual Effects

Nominees:

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
  • Hugo (2011/II)
  • Real Steel (2011)
  • Rise of the Planet of the Apes (2011)
  • Transformers: Dark of the Moon (2011)

Best Documentary, Features

Nominees:

  • Hell and Back Again (2011)
  • If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front (2011)
  • Paradise Lost 3: Purgatory (2011)
  • Pina (2011)
  • Undefeated (2011)

Best Documentary, Short Subjects

Nominees:

  • The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement (2011)
  • God Is the Bigger Elvis
  • Incident in New Baghdad (2011)
  • Saving Face (2011/II)
  • The Tsunami and the Cherry Blossom (2011)

Best Short Film, Animated

Nominees:

  • Dimanche (2011): Patrick Doyon
  • The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (2011): William Joyce, Brandon Oldenburg
  • La Luna (2011): Enrico Casarosa
  • A Morning Stroll (2011): Grant Orchard, Sue Goffe
  • Wild Life (2011): Amanda Forbis, Wendy Tilby

Best Short Film, Live Action

Nominees:

  • Pentecost (2011): Peter McDonald
  • Raju (2011): Max Zähle, Stefan Gieren
  • The Shore: Terry George
  • Time Freak (2011): Andrew Bowler, Gigi Causey
  • Tuba Atlantic (2010): Hallvar Witzø